Telewizja KłodzkaTelewizja KłodzkaTelewizja KłodzkaTelewizja Kłodzka
  • Aktualności
  • Nasze Realizacje
  • Zapowiedzi
  • Redakcja
  • Archiwum
  • Na Żywo
  • Telebimy
Next Previous

7 Nowych Cudów Polski 2017

Telewizja Kłodzka 28 lipca, 2017

7 Nowych Cudów Polski 2017

Rusza 7. edycja wakacyjnego plebiscytu 7 nowych cudów Polski organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler. O to wyjątkowe wyróżnienie powalczą w tym roku, aż 32 niezwykłe miejsca w naszym kraju. Głosowanie w plebiscycie odbywa się online i potrwa do 31 sierpnia br. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody.

Przez cały rok szukamy miejsc niebanalnych, nowo powstałych, albo takich, w które tchnięto nowe życie. Odnajdujemy też magiczne festiwale i szlaki. Teraz pora na Was. Z 32 propozycji wybierzcie siedem miejsc, które zasługują na miano cudów – mówi Agnieszka Franus , redaktor naczelna Travelera.
7 Nowych Cudów Polski 2017! Głosowanie online trwa od 15 lipca do 31sierpnia przez stronę https://7cudow.national-geographic.pl/
Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody: 20 x zestaw książek + półroczna prenumerata National Geographic Traveler
Wyniki plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski 2017 zostaną opublikowane na łamach październikowego numeru National Geographic Traveler, który ukaże się
22 września br. Ponadto, 20 października podczas targów World Travel Show odbędzie się uroczysta gala z udziałem zwycięzców 7. edycji naszego plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski 2017.
World Travel Show odbędą się w dniach 20-22 października br. w Nadarzynie. Organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje dla zwiedzających, w tym m.in. obok gali 7 Nowych Cudów Polski, spotkanie z Andrzejem Dobą i innymi znanymi podróżnikami oraz blogerami, pokazy sprzętu sportowego i turystycznego. World Travel Show to miejsce dla wszystkich miłośników podróży dalekich i bliskich. Bogaty program imprez towarzyszących pozwoli wszystkim odwiedzającym spędzić aktywny weekend pełen ciekawych dyskusji i inspiracji podróżniczych. Serdecznie zapraszamy.
Mecenasami plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski są Ptak Warsaw Expo, World Travel Show oraz LifeTube.

NOMINOWANI DO PLEBISCYTU  7 Nowych Cudów Polski 2017 są:

1. Warmia i Mazury

Twierdza Boyen
Majstersztyk pruskiej architektury fortyfikacyjnej. Twierdza w kształcie gwiazdy, leżąca na przesmyku pomiędzy
jeziorami Kisajno i Niegocin, nigdy w swej historii nie została zdobyta.
Rzeka Krutynia
Uznawana za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków wodnych w Polsce. Leniwy nurt, liczne zakola, dzika
przyroda – ponad sto kilometrów świata, który ukochał m.in. Karol Wojtyła.

2. Śląskie

Kopalnia GUIDO
Jak w kilkadziesiąt sekund znaleź
się 170 m pod ziemią? Wystarczy wsiąść do szoli w zabytkowej kopalni węgla
Guido. W podziemnych korytarzach czekają górnicze maszyny, pokłady węgla, a nawet piwny pub!
Pałac w Plawniowicach
Dawna siedziba hrabiego Franciszka II Ballestrema z roku na rok odzyskuje świetność. Pałac imponuje rozmachem i wspaniałym otoczeniem: ogrodem z setkami wiekowych drzew i kwitnącymi magnoliami.
Kościół św. Mikołaja w Cieszynie
Jedna z ważniejszych budowli romańskich w Polsce. Kaplica rozplanowana na planie koła, wzniesiona z wapiennych kamieni pamięta XI w., a w jej surowym wnętrzu panuje atmosfera niczym w największych romańskich katedrach.

3. Lubelskie

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Twórcy CSK oddali wnętrza przeszklonego budynku artystom wierząc, że twórcom uda stworzy
przestrzeń mającą moc zbliżania do siebie ludzi. Piękna idea w niepewnych czasach!
Zagroda Guciów
Drewniane chałupy z bielonymi pokojami i strzechą na dachu, sprzęty gospodarskie z XIX w. i potrawy tradycyjnej kuchni – wizyta w skansenie Zagroda Guciów to szansa na poznanie Polski, która przeszła już do historii.

4. Zachodniopomorskie

Muzeum Centrum Dialogu Przełomy
W podziemnym pawilonie w centrum Szczecina rozbrzmiewają gorące dyskusje na trudne tematy. Historia,
tożsamość, transformacje… Niezwykłe miejsce pokazujące, że zawsze warto podją
próbę dialogu.
Podziemne miasto na wyspie Wolin
Ciągnąca się pod wydmami sieć korytarzy łącząca gigantyczne schrony to pozostałość po II wojnie światowej. Linię obronną bazy Kriegsmarine w Świnoujściu po wojnie zamieniono w skrywane w tajemnicy „podziemne miasto” polskiej armii.

5. Pomorskie

Pętla Żuławska
Trzysta kilometrów wodnej trasy pozwala spojrzeć na Pomorze z zupełnie innej perspektywy. Wisła i jej odnogi, Nogat, Zalew Wiślany wraz z kilkoma innymi rzekami tworzą pętlę idealną do spenetrowania kajakiem, jachtem czy nawet houseboatem.
Muzeum II wojny światowej
Muzeum jakiego jeszcze nie było: w nowoczesny, wyważony i realistyczny sposób pokazuje koszmar każdej wojny i każdego konfliktu zbrojnego, niezależnie od miejsca i uwikłanych w nią uczestników.

6. Świętokrzyskie

Szlak rowerowy Green Velo
Świętokrzyski fragment trasy rowerowej Green Velo uchodzi za wyjątkowy. Biegnie z Sandomierza wzdłuż Wisły, pozwalając podziwiać nizinny krajobraz ukształtowany przez królową polskich rzek.
Muzeum Etnograficzne w Tokarni, Muzeum Wsi Kieleckiej
Odtworzona zabudowa tradycyjnych wiosek ziemi kieleckiej pokazuje siłę dzisiejszej etnografii – wizyta w muzeum to sposobność poznania każdego szczegółu życia na wsi w połowie XIX w.

7. Małopolskie

Babia Góra
Najwyższy pozatatrzański szczyt w Polsce znany jest jako idealne miejsce do podziwiania wschodów słońca. Babia
Góra kryje jednak więcej atutów: piękną trasę wspinaczkową, bogactwo świata roślin i cudowne krajobrazy wokół.
Cricoteka, Muzeum Tadeusza Kantora
Świat Tadeusza Kantora w miniaturze. Zbiór kostiumów, pism, rysunków, projektów i wszelkiej dokumentacji oddaje nieskrępowaną wyobraźnię słynnego reżysera i twórcy.

8. Łódzkie

Dworzec Fabryczny
Jedna z największych inwestycji kolejowych w UE pokazuje, jak stworzy
architektoniczną perełkę, nie tracąc przy tym funkcjonalności. Podziemny dworzec uchodzi za najnowocześniejszy, ale też jeden z ładniejszych tego typu obiektów w Polsce.
PGE Giganty Mocy w Bełchatowice
Jak ze spalania węgla stworzy
energię elektryczną? Czym jest węgiel? Jak działa kopalnia? Wizyta w muzeum daje odpowiedź na każde z tych pytań, umożliwiając przyjrzenie się wszystkim procesom wytwarzania energii.

9. Mazowsze

Muzeum Wsi Radomskiej
Drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki, młyny wodne… Radomski skansen to ponad 80 fascynujących obiektów dawnego budownictwa wiejskiego.
Zielone Świątki na Urzeczu
Rzeczny orszak drewnianych łodzi pokonujący w Zielone Świątki urzecki odcinek Wisły to próba wskrzeszenia odległej tradycji. Parada przystrojonych kwiatami galarek, batów i pychówek jest jednym z punktów dwudniowego plenerowego festiwalu.

10. Wielkopolska

Zamek Królewski w Poznaniu
Najstarsza zachowana rezydencja królewska w Polsce odzyskała świetność. W komnatach Przemysła II
zorganizowano muzealną ekspozycję, a z sięgającej 43 m wysokości wieży można podziwiać cały Poznań i okolice.
Pałac w Rogalinie
Po zakończonej renowacji Pałac w Rogalinie odzyskał wygląd z końca XVIII w. W największym z pomieszczeń można zobaczy
pełne wyposażenie neorokokowej biblioteki, a we wnętrzach zgromadzono ponad 300 zabytkowych mebli.

11 . Dolny Śląsk

Karkonoskie Tajemnice
Fascynujące spojrzenie na mniej znaną historię Karkonoszy! Twórcy ekspozycji przyjrzeli się baśniom i legendom gór, przypominając też o dawnych mieszkańcach regionu: zielarzach, znachorach, Walonach, hutnikach.
Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju
Już niemal od 200 lat wokół naturalnych źródeł mineralnych w Kudowie zbierają się kuracjusze, korzystając z leczniczej wody, uroków sanatorium i piękna ogrodu pełnego egzotycznych kwiatów.

12. Opolskie

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Płyty, plakaty, ubrania sceniczne, słynne nazwiska, rozpoznawalni artyści. I mnóstwo muzyki. Opolskie muzeum to obowiązkowe miejsce dla każdego miłośnika dobrych dźwięków oraz historii polskiej estrady.

13. Podlaskie

Kraina Otwartych Okiennic
Głównymi punktami szlaku po Narwi i Rudni są trzy unikatowe wioski znane z drewnianych domów o
kunsztownych, niespotykanych w innych rejonach zdobieniach.
Baśniowy Szlak Suwalszczyzny
Suwalszczyzna na bajkowo. Szlak, prowadzący przez najatrakcyjniejsze miejsca regionu zahacza o „Wioski Bajek” –
pomysłowo zaprojektowane punkty, w których każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

14. Podkarpacie

Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki
Amoniaczki, cebulaki, chrupaczki, knysze, krupiaki, proziaki to zaledwie niewielka część tradycyjnych podkarpackich potraw, których można spróbować w blisko 40 obiektach rozsianych na kulinarnym szlaku. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich łasuchów!
Skansen w Sanoku
Wędrówka po największym pod względem ilości obiektów skansenie w Polsce to podróż przez polsko-ukraińską historię i kulturę Karpat. Drewniane budownictwo z okresu od XVII do XX pozwala poznać szczegóły świata, którego dawno już odszedł w zapomnienie.

15. Lubuskie

Zespół poaugustiański w Żaganiu
Zakonnicy przybyli do Żagania w 1284 r. Ich imponujący gotycko-barokowy zespół klasztorny przypomina o czasach, gdy opactwo było przodującym ośrodkiem religijnym i naukowym na całym Śląsku.
Bulwar nadwarciański w Gorzowie
Cztery nadrzeczne strefy – relaksu, wypoczynku, atrakcji i kultury – molo, przystań cumownicza i cudowny widok na Wartę sprawiły, że bulwar w Gorzowie przejął rolę rzeczywistego centrum miasta.

16. Kujawsko-Pomorskie

Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła
Piętnaście miejsc wpisanych w przestrzeń miasta związanego organicznie z wodą. Technika i historia przeplata się tu z losami mieszkańców, którzy przyczynili się do fenomenu bydgoskiego przemysłu wodnego.
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
Największą atrakcją parku są unikatowe stare zakłady rzemieślnicze – kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. Miłośnicy dawnej architektury mogą jednak obejrzeć tu także zabytkowe chałupy, stodoły, obórki, a nawet karczmę, szkołę i remizę strażacką. Najstarsze obiekty pochodzą z XVIII w.
National Geographic Traveler w Polsce ukazuje się od 2004 r., zaś na świecie od 1984 r.
To praktyczny magazyn o podróżach, który inspiruje i informuje. Skierowany jest do osób aktywnych, ambitnych i ciekawych świata. Dostarcza gotowe przepisy na fascynujące wyprawy, także rodz inne. Mocną stroną magazynu są rzetelne informacje, mapy i testy sprzętu przeprowadzane przez ekspertów. Dodatkowy atut stanowią autorzy, uznani globtroterzy. Raz w roku redakcja oraz Czytelnicy przyznają prestiżową nagrodę TRAVELERY promującą polskich naukowców i podróżników.
www.national-geographic.pl/traveler
www.facebook.com/ngtraveler
instagram.com/natgeopl
tekst: Agata Klusek, agata.klusek@burdamedia.pl, Michał Cessanis, zastępca redaktora naczelnego National Geographic Traveler michal.cessanis@burdamedia.pl

Telewizja Kłodzka

See author's posts

Ostatnie wpisy

  • Nowy samochód dla OSP Ludwikowice Kłodzkie
  • Maciej Awiżeń – Dzień Dobry Kłodzko
  • Wyjątkowe jubileusze w Kłodzku
  • 31 Finał WOŚP w Polanicy-Zdroju
  • 31 Finał WOŚP w Bystrzycy Kłodzkiej
  • Aktualności
  • Nasze Realizacje
  • Zapowiedzi
  • Redakcja
  • Archiwum
  • Na Żywo
  • Telebimy
Telewizja Kłodzka
 

Loading Comments...