Ponad 18 milionów papierosów zabezpieczyli w nielegalnej fabryce papierosów na Dolnym Śląsku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z policjantami CBŚP i celnikami. Zatrzymano 15 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy, trudniących się tym procederem.
Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG z placówki w Legnicy i Wydziału Operacyjno – Śledczego, policjanci wrocławskiego CBŚP i celnicy z Wrocławia namierzyli nielegalną produkcję papierosów w halach magazynowych w miejscowości Tarnówek (pow. polkowicki). Jednocześnie funkcjonariusze dotarli do magazynów w Lubinie i Prochowicach, gdzie przechowywane były gotowe wyroby. Ustalono, że z tych właśnie miejsc papierosy trafiały do podwrocławskiej miejscowości Psary, gdzie były przepakowywane i transportowane na rynki europejskie. Funkcjonariusze ustalili też miejsca, że tytoń do produkcji był dostarczany z Jawora i Legnicy.
W głównej hali produkcyjnej w Tarnówku mundurowi zatrzymali 7 obywateli Ukrainy, którzy produkowali papierosy. Zabezpieczono tam kompletną linię produkcyjną i linię do pakowania gotowych wyrobów, jak również elementy do konfekcjonowania. Maszyny zabezpieczone w hali są warte blisko 1,5 mln złotych. Maszyna do produkcji miała wydajność 3 tys. papierosów na minutę, a urządzenie do pakowania obsługiwało 150 paczek na minutę.
Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli również 8 milionów gotowych papierosów.
Pozostałe osoby były zatrzymywane w innych miejscach. Byli to przede wszystkim kurierzy przewożący gotowe wyroby do dalszej dystrybucji, jak też mężczyźni zajmujący się przeładowywaniem produktów w halach magazynowych w Psarach. Nielegalne papierosy miały być poukrywane w transportach z margaryną i trafić na rynki Europy Zachodniej. Zarówno w samochodach, jak i w hali przeładunkowej funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne miliony gotowych papierosów.
W Prokuraturze Rejonowej w Lubinie 9 osób, w tym 2 Polaków usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Pozostałe osoby będą odpowiadać za przestępstwa karno – skarbowe; już usłyszały w Prokuraturze Rejonowej w Trzebnicy zarzuty przechowywania wyrobów akcyzowych, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
mjr SG Irena Skuliniec Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej
www.nadodrzanski.strazgraniczna.pl