Niedawno do zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju trafił oryginalny warsztat papierowy z japońskiej miejscowości Echizen, gdzie tradycje wyrobu papieru sięgają 1300 lat.
Przekaz składa się z urządzeń do wytwarzania papieru, ołtarza z figurką bogini papieru Kawakami Gozen oraz dużej kolekcji arkuszy washi – to dar rodziny Yamaguchi oraz wielu innych papierników działających w tej miejscowości. Dzięki japońskim darczyńcom muzeum dysponuje jedną z najciekawszych kolekcji dotyczących japońskiego papiernictwa na naszym kontynencie. Spore zbiory japońskich arkuszy washi znajdują się jeszcze w dwóch europejskich muzeach: Victoria and Albert Museum w Londynie oraz w Muzeum Etnograficznym w Lejdzie. Jednak tylko w Dusznikach prócz arkuszy papieru zobaczymy wszystkie urządzenia do ich wytwarzania. Tym samym dusznicki młyn papierniczy jest nie tylko miejscem istotnym dla pielęgnowania europejskich tradycji papierniczych, lecz także staje się coraz ważniejszym punktem gromadzenia obiektów i wiedzy na temat papiernictwa skali całego świata.
Ekspozycja została przygotowana wspólnie z Joanną Kokoć, inicjatorką sprowadzenia japońskiego warsztatu papierniczego do Polski oraz Wojciechem Luchowskim. Patronem honorowym wystawy jest Ambasada Japonii w Polsce.
Wernisaż wystawy odbył się 8 lipca o godz. 17:00. Licznie przybyli goście mieli okazję wysłuchać prelekcji Joanny Kokoć – kuratorki wystawy oraz Wojciecha Luchowskiego, którego zasługą była między innymi przepiękna aranżacja sali wystawowej. Podczas wernisażu była możliwość zakupienia w promocyjnej cenie książki pod tytułem „Za siódmą górą, za siódmą rzeką. Japoński warsztat papierniczy w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju”. Egzemplarze są jeszcze dostępne w sklepie muzealnym.
Japońską kolekcję można oglądać na wystawie w Muzeum Papiernictwa od 8 lipca do 2 października 2022 roku.