W Galerii Twierdza Kłodzko pobijano Rekord Polski w jak największej ilości osób tańczących jednocześnie DiabeDance! Blisko 130 osób wspólnie zatańczyło na rzecz profilaktyki i walki z cukrzycą.
W programie znalazły się występy artystyczne dzieci i młodzieży, koncert wokalny i instrumentalny, pokaz taneczny, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Rozstawionych było kilka stoisk do konsultacji i podstawowych badań medycznych, szczególnie dla osób chorych na cukrzycę.
Osoby w różnym wieku pobijały rekord Polski w DiabeDance. przede wszystkim kobiety zdecydowały się uczestniczyć w wydarzeniu. Instruktor tańca Tomasz Kuliniec poprowadził przygotowania, a później rekordowy taniec, który stanowi równocześnie wyzwanie dla innych regionów Polski. Układ nie był skomplikowany, każdy był w stanie go zapamiętać i zatańczyć. Każdy z tancerzy otrzymał certyfikat udziału w tworzeniu rekordu. Wszystkie osoby biorące udział w biciu rekordu ubrane były w niebieskie koszulki, których kolor symbolizuje Organizację Narodów Zjednoczonych sprzyjającej środowiskom podejmującym trud zapobiegania i leczenia cukrzycy.
Rekord Polski w DiabeDance jest jedną z form walki z cukrzycą. Tego typu wydarzenia w Galerii Twierdza Kłodzko nie są czymś nowym. Już od kilku lat włącza się ona w imprezy o charakterze profilaktyczno-medycznym, teraz wspólnie z Wydziałem Zdrowia Starostwa Powiatowego w Kłodzku.
Taniec DIABEDANCE jest projektem ogólnopolskim Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Ideą popularyzacji tego tańca jest edukacja, zwiększanie świadomości o zagrożeniach jakie niesie ze sobą cukrzyca, czynnikach ją wywołujących, poprawa komfortu życia pacjentów z cukrzycą, przełamywanie barier, zapobieganie bardzo groźnym powikłaniom cukrzycy oraz pomoc w kontrolowaniu cukrzycy u osób chorych. Diabedance to również zabawa, spontaniczność oraz zjednoczenie się pokoleń.
W powiecie kłodzkim dynamicznie zwiększa się liczba zachorowań na cukrzycę. Chorują ludzie w różnym wieku, rośnie liczba chorych dzieci i młodzieży. Przodujemy niestety również w województwie dolnośląskim w liczbie zgonów z powodu powikłań cukrzycy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna i wtórna, kontrolowanie poziomu cukru, a przede wszystkim promowanie zdrowego, aktywnego trybu życia wszystkich pokoleń- młodszych i starszych.
Konsultacji medycznych-diabetologicznych udzielał pan Artur Kilijanek lekarz diabetolog z firmy „Eskulap” w Kłodzku oraz pani Barbara Soboń pielęgniarka oddziałowa oddziału kardiologicznego w Kłodzku, zajmująca się edukacją zdrowotną w zakresie cukrzycy.