Na Twierdzy Kłodzkiej można zwiedzać wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej pt. Wichry wojny na Ziemi Bystrzyckiej. Relikty najkrwawszej z wojen i możliwości ich ochrony.
Druga wojna światowa pozostawiła na ziemi bystrzyckiej wiele reliktów i to mimo że linia frontu ostatecznie zatrzymała się w sporej odległości od tych terenów. I tak w okolicy Bystrzycy Kłodzkiej zachowały się zarówno pamiątki hitlerowskiego militaryzmu, jak i terroru.
Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej od lat działa na rzecz rewitalizacji fortyfikacji Drogi Sudeckiej. Obecnie staramy się o możliwość odnowienia schronów bojowych punktu oporu we wsi Spalona. Obiekty te są wyjątkowe, zamaskowano je jako budynki mieszkalne i gospodarcze: dachy kryte gontem, atrapy kominów i drewniane okiennice skrywały strzelnice dla karabinów maszynowych i garaż dla działa przeciwpancernego. Uważamy, że zrewitalizowany punkt oporu Spalona może stać się atrakcją turystyczną i przyciągać w ten rejon odwiedzających poza sezonem narciarskim, bo obecnie jedynie w tym czasie okolica zapełnia się turystami.
Wystawa pt. Wichry wojny na Ziemi Bystrzyckiej. Relikty najkrwawszej z wojen i możliwości ich obrony organizowana przez Stowarzyszenie ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom oraz turystom z całej Polski i nie tylko historię wzniesionych w Górach Bystrzyckich umocnień, a także unaocznić jak te unikalne obiekty wyglądały i jak mogłyby wyglądać.
Wernisaż wystawy został poprzedzony częścią seminaryjną, podczas której zostały wygłoszone odczyty poświęcone historii i technologii budowy umocnień oraz możliwości ich adaptacji na cele turystyczne.
W dalszej części seminarium Stowarzyszenie przedstawiło stan badań w prowadzonych projekcie badawczym, poświęconym filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen umiejscowionej w Gorzanowie nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej – Arbeitslager Grafenort, w którym w nieludzkich warunkach przetrzymywano ok 200 łódzkich kobiet i gdzie zmuszano je do niewolniczej pracy. Projekt prowadzony jest w celu zgłębienia wiedzy o mało zbadanej dotychczas filii Gross Rosen i przywrócenie pamięci o męczonych w niej kobietach, których część oddała życie na bystrzyckiej ziemi.
Po części seminaryjnej odbyło się zwiedzanie wystawy wraz z przedstawieniem poszczególnych eksponatów. Miejsce: Fort Kleszczowy Twierdzy Kłodzkiej.